Nasze psy    |    Nasze suczki    |    Szczeniaki    |    Kontakt   


 Dog Kanaryjski (Perro de Presa Canario / Dogo Canario)

II gr. FCI - molosy

Kraj pochodzenia: Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa i Gran Canaria)

Nazwa: Dawniej występował pod nazwą Perro de Presa Canario, do tej pory nazwa "Presa Canario" jest tą najczęściej używaną w odniesieniu do rasy przez starych hodowców. Nazwa "Dogo Canario" (dog kanaryjski) choć obowiązuje od momentu uznania rasy przez FCI w 2001 roku jest rzadziej używana, często tylko formalnie lub przez osoby które od niedawna zajmują się rasą.

Pierwotne przeznaczenie: pies stróżujący i obronny, pomocnik przy bydle obecnie pełni funkcję psa obronno - stróżującego,  często występuje jako pies towarzyszący. Kiedyś wykorzystywany również do walk.

Charakter: Jego charakter jest wyjątkowo silny. Jest to pies o srogim wyglądzie, pełen ekspresji, już patrząc mu w oczy widzimy przeciwnika groźnego i nieprzekupnego. Posiada wyjątkowe predyspozycje do obrony, stróżowania i pilnowania. Po swoich przodkach odziedziczył inklinacje do pomocy przy wypasie bydła i do stróżowania. Posiada impulsywny temperament. Nie szczeka dużo, nie jest hałaśliwy ale gdy już szczeka jego głos jest czysty i bardzo mocny. Posłuszny, kochający i niezawodny obrońca rodziny - nieufny i nieprzyjazny w stosunku do obcych.

Wielkość: psy: 61-66 cm w kłębie i 45-57 kg wagi; suki: 57-62 cm w kłębie i 40-50 kg wagi. Obecnie często waga przekracza podane granice (nowy wzorzec również nie zakłada górnej granicy wagi).

Szata: Wszędzie krótka, generalnie gęsta, najgęstsza przy kłębie, gardle i szczycie lędźwi. Bez podszerstka. Gęsty włos na ogonie wyglądający szorstko.

Maść: wszelkie odmiany pręgowanego, od jasno brązowego, płowego i szarego bo ciepły ciemny brąz; wszelkie odcienie piaskowego i płowego. Dopuszczalne są białe znaczenia, najczęściej występujące na końcówkach łap i piersi. Zawsze obecna czarna maska. Kiedyś występował również w umaszczeniu czarnym - dziś maść czarna nie jest uwzględniona przez wzorzec.

Osiąganie dojrzałości: 2-3 lata

Długość życia: średnio 10 lat, czasem dłużej.

Linienie: umiarkowane, w okresie linienia należy wyczesywać wypadającą sierść gumową szczotką. Jeżeli mieszka w domu okres linienia może występować umiarkowanie przez cały rok.

Aktywność: średnia, pies spokojny i opanowany.

Szkolenie: wskazane podstawy posłuszeństwa.

Podatność na szkolenie: duża, pies inteligentny i chętny do współpracy z człowiekiem. Może startować w większości dyscyplin sportowych, np. obedience, agility, PT, IPO.

Stosunek do dzieci: wyrozumiały i łagodny.

Stosunek do obcych: przy właścicielu zaakceptuje obcych nie przejawiając agresji (jednak zawsze będzie ich miał "na oku"), jeżeli właściciela nie ma w pobliżu staje się czujny i nieprzekupny. Dla kogoś kto chciałby wtargnąć bez  zaproszenia na nasz teren lub zaatakować kogoś z rodziny staje się agresywny i niebezpieczny - ewentualne spotkanie w takich okolicznościach byłoby rzeczą beznadziejną dla potencjalnego napastnika.

Stosunek do innych psów: dominujący ale nie zaczepny. Sprowokowany może być agresywny.

Stosunek do innych zwierząt: wychowany z nimi od szczenięctwa powinien się z nimi dogadywać.

Odporność na warunki atmosferyczne: dobra, może mieszkać na dworze jeżeli ma dobrze ocieploną budę, nie należy go wystawiać na długie przebywanie w wysokich temperaturach. Gdy mieszka na dworze musimy zapewnić mu stały kontakt z domownikami.

Mieszkanie: może mieszkać wszędzie. Doskonale sprawdza się zarówno pilnując posesji jak i mieszkając w bloku jeżeli będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu.

Przygotowanie do wystaw: wystarczy go tylko od czasu do czasu wykąpać i wyczesać sierść.

Koszty utrzymania:  200-300 zł miesięcznie, w okresie szczenięcym są wyższe.

Pierwsze w Polsce: koniec lat 90-tych, pierwsze psy sprowadzono w roku 1997.

Możliwość nabycia szczeniaka: nie ma problemów z kupnem

 

autor:

Ewa Ziemska

"Rey Gladiador"

 

TURQUEDO de Rey Gladador (8 miesięcy)

 

Copyright © Ewa Ziemska - Rey Gladiador

 

|   STRONA GŁÓWNA   |   BAZA RODOWODÓW   |   ADOPCJE   |   PORTAL DOGO CANARIO   |

Korzystając z informacji i zdjęć z tej strony proszę o umieszczenie przy nich linku zwrotnego do strony. Dziękuję.